Welcome to مجموعه آموزشی و کاریابی آسا (ASA)   Click to listen highlighted text! Welcome to مجموعه آموزشی و کاریابی آسا (ASA)

ماجرای ویزای کارت شانس آلمان چیست؟

 ماجرای ویزای کارت شانس آلمان چیست؟

از اول ماه ژوئن (۱۲ خرداد) کسانی که شهروند اتحادیۀ اروپا نیستند، این امکان را دارند که با استفاده از ویزای «کارت شانس»، بدون پیشنهاد شغلی یا پذیرش دانشگاهی اما با شرایطی خاص، به آلمان مهاجرت کنند.

دولت آلمان طرحی به نام «کارت شانس» را آغاز کرده که بر اساس آن به افرادی که به دنبال اشتغال در این کشور هستند فرصت می‌دهد تا «آسان، سریع و قانونی» به آلمان مهاجرت کنند.  این طرح به تدریج در سفارت خانه ها و کنسولگری های آلمان در کشور های مختلف اجرا میشود. این برنامه جهت جذب متقاضیان کار از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا ارائه شده است و به علاقه مندان مهاجرت کاری به آلمان اجازه میدهد تا بدون داشتن قرارداد کاری و صرفا بر اساس یک سیستم امتیازبندی و کسب حداقل امتیاز لازم (6 امتیاز) با دریافت یک ویزای یکساله وارد کشور آلمان شوند

افراد جویای کار باید هزینه‌های زندگی خود را بپردازند و تنها در صورتی که بتوانند در کمتر از یک سال شغلی دائمی با حقوق ناخالص سالانه حداقل ۴۰ هزار و ۷۷۰ یورو پیدا کنند، می‌توانند به اقامت خود در آلمان ادامه دهند.

فرد متقاضی همچنین در زمان جست‌وجوی کار در آلمان اجازۀ ۲۰ ساعت کار در هفته هم خواهد داشت.

اما چه مشاغلی از شانس بهتری برای دریافت کارت شانس، برخوردارند.

لیست مشاغل کارت شانس آلمان برای اطلاع علاقه مندان این پروسه مهاجرتی اعلام شده است. توجه داشته باشید که مشاغلی که در لیست اعلام شده اند صرف جز مشاغل مورد نیاز آلمان محسوب میشوند یعنی این مشاغل در آلمان با کمبود نیروی کار مواجه هستند و چنانچه حرفه شما جز این مشاغل باشد، شانس بهتری برای ورود به کشور آلمان از طریق این پروسه دارید. در این مطلب قصد داریم تا در رابطه با لیست مشاغل کارت شانس اطلاعات کاملی ارائه دهیم. پس لطفا تا پایان با این مطلب همراه باشید و چنانچه سوالی دارید در پایان این مطلب و در قسمت دیدگاه ها برای ما بنویسید تا به آن پاسخ دهیم.

کارت شانس آلمان (بر اساس ماده ۲۰ الف و ب قانون اقامت) یک اجازه اقامت برای نیروهای متخصص یا نیروهای ماهر است. کارت شانس صرفاً برای جستجوی کار است و می‌تواند از خارج از کشور نیز درخواست شود. همچنین می‌تواند به عنوان یک دوره انتقالی استفاده شود: اگر قبلاً در آلمان کار کرده‌اید و با از دست دادن شغل، اقامت قبلی خود را نیز از دست داده‌اید، می‌توانید از این کارت استفاده کنید. بنابراین، این کارت فقط برای مدت کوتاهی تا یک سال صادر می‌شود. تحت شرایط سخت، امکان تمدید تا دو سال نیز وجود دارد.

در این مطلب قصد داریم تا در رابطه با لیست مشاغل کارت شانس اطلاعات کاملی ارائه دهیم. پس لطفا تا پایان با این مطلب همراه باشید و چنانچه سوالی دارید در پایان این مطلب و در قسمت دیدگاه ها برای ما بنویسید تا به آن پاسخ دهیم.

شرایط صدور ویزا

همۀ متقاضیان باید حداقل دو سال آموزش حرفه‌ای یا مدرک دانشگاهی به رسمیت شناخته‌شده در کشور مبدأ را داشته باشند، به این معنا که فرد درخواست‌کننده حداقل باید تحصیلاتی حداقل تا مقطع فوق دیپلم داشته باشد.

داشتن حداقل دانش زبان آلمان در سطح ابتدایی (A1) یا انگلیسی متوسط (B2) نیز یکی از شرایط لازم برای گرفتن این ویزا است.

متقاضیان همچنین باید ثابت کنند که به عنوان مثال از طریق شغل پاره‌وقت در آلمان یا دارایی خود از توانایی تأمین هزینه زندگی به مدت یک‌ سال در آلمان برای جست‌وجوی کار برخوردار هستند. استاندارد سالانۀ فرضی دولت آلمان برای هر نفر در حدود ۱۲ هزار و ۳۰۰ یورو است.

پس از برآورده شدن پیش‌نیازها، برای داوطلبانی که به عنوان کارگران ماهر شناخته می‌شوند یا افرادی که با استفاده از سیستم امتیاز حداقل شش امتیاز کسب کرده‌اند، ویزای «کارت شانس» صادر می‌شود.

شیوۀ امتیازدهی

فرد متقاضی باید بتواند امتیازات لازم را برای گرفتن این ویزا به دست آورد. امتیازها بسته به تجربۀ حرفه‌ای، مهارت‌های زبانی، سن و ارتباط با آلمان اعطا می‌شود.

فردی که مدرک تحصیلی یا کاری مورد نظر وزارت کار آلمان را دارا باشد یا در رشته‌هایی مانند پرستاری، معلمی و مهندسی در کشور خود مجوز فعالیت شغلی داشته باشد، چهار امتیاز را به خود اختصاص خواهد داد. پنج سال تجربۀ فعالیت حرفه‌ای در هفت سال گذشته نیز سه امتیاز دارد.

 داشتن مدرک زبان آلمان متوسط (B2) نیز سه امتیاز و مدرک زبان آلمانی ابتدایی (B1) دو امتیاز دارد. همچنین دو امتیاز به متقاضیان زیر ۳۵ سال و یک امتیاز به متقاضیان زیر ۴۰ سال تعلق می‌گیرد.

از سوی دیگر حداقل شش ماه اقامت غیر از اقامت توریستی در آلمان نیز یک امتیاز برای متقاضی خواهد داشت.

مهارت‌های پیشرفته زبان انگلیسی (C1)، آموزش در منطقه‌ای با کمبود نیروی کار رسمی در آلمان مانند خدمات بهداشتی-درمانی و مهندسی نیز امتیاز محسوب می‌شود.

همچنین فرد متقاضی می‌تواند همسر و فرزندان خود را نیز به آلمان بیاورد.

کارت شانس آلمان و مزایا

مزیت اصلی کارت شانس آلمان این است که نیازی به داشتن پیشنهاد شغلی مشخص قبل از ورود به آلمان ندارید و می‌توانید بدون داشتن شغل، اجازه اقامت دریافت کنید. یکی از معایب آن، الزام به تأمین هزینه‌های زندگی به تنهایی است و در طول جستجوی کار، تنها اجازه دارید تا ۲۰ ساعت در هفته کار کنید. لطفاً توجه داشته باشید: کارت شانس با اقامت جابسیکر متفاوت است.

چرا آلمان شرایط ویزای جستجوی کار را تسهیل کرده است؟‌

به‌گفتۀ هوبرتوس هایل، وزیر کار آلمان، غول اقتصاد اروپا باید تا سال ۲۰۳۵ میلادی هفت میلیون کارگر ماهر را به نیروی کار خود اضافه کند. از نظر وزارتخانۀ تحت مدیریت آقای هایل، تأمین این میزان کارگر ماهر بدون استفاده از مهاجران امکان‌پذیر نیست.

کمبود کارگر به‌ویژه در بخش پرستاری و خدمات پذیرایی در این کشور به‌شدت احساس می‌شود و همچنین کمبود نیروی ماهر در بخش فناوری اطلاعات هم در شرکت‌ها و هم در مراکز دولتی وجود دارد.

 این به دلیل آن است که جامعۀ آلمان روزبه‌روز پیرتر می‌شود و بر همین اساس به تعداد افراد بازنشسته در این کشور افزوده می‌شود.

همچنین دولت آلمان در تلاش است تا بیش از پیش جامعۀ این کشور را به سمت حوزه‌های دیجیتال ببرد؛ مسئله‌ای که در دوران همه‌گیری کرونا کمبود آن به‌شدت در این کشور احساس شد و شهروندان آلمان برحسب عادات سنتی خود تمایل چندانی به آن ندارند. این در حالی است که صنایع جدیدی در حوزه‌های دیجیتال در اقتصاد آلمان شکل گرفته که ‌این کشور نیروی کار مناسب و کافی برای آن‌ها ندارد.

دولت آلمان آوردن مهاجران با توانایی‌های شغلی را تنها راه غلبه بر این مشکلات می‌داند و به همین دلیل تلاش دارد راه را برای ورود این افراد و اشتغال آن‌ها در آلمان هموار کند؛ مسئله‌ای که می‌تواند برای بسیاری از ایرانیان که به فکر مهاجرت به کشوری مانند آلمان هستند، جذاب باشد.

با همۀ این اوصاف، مشکلاتی چون سیستم طولانی و نفس‌گیر کاغذبازی ادارات آلمانی و فشار گروه‌های راست افراطی برای اخراج مهاجران ازجمله معضلاتی است که دولت ائتلافی آلمان باید برای آن‌ها راه‌چاره‌ای پیدا کند تا ویزای «کارت شانس» بتواند آن‌طور که مطلوب وزارت کار آلمان است، کارآمد باشد.</p>

 

اگر نیروی کار متخصص نیستید اما شرایط لازم را دارید، می‌توانید برای دریافت کارت شانس آلمان امتیاز جمع‌آوری کنید. برای معیارهای مختلف امتیازات مشخصی دریافت می‌کنید. برای دریافت کارت شانس باید حداقل شش امتیاز کسب کنید.

این معیارها برای تخصیص امتیازات در نظر گرفته می‌شوند:

 • تأیید مدارک در آلمان
 • مهارت‌های زبانی
 • تجربه شغلی
 • سن
 • ارتباط با آلمان یا مدت اقامت در آلمان
 • پتانسیل همسر یا شریک زندگی که همراه شماست.

نکته مهم: کارت شانس برای همه دارندگان آن دارای عملکردها و حقوق یکسانی است و به امتیاز کسب‌شده بستگی ندارد. امتیاز شما نیز روی کارت شانس ثبت نمی‌شود. اگر میخواهید امتیاز خود را به صورت آنلاین محاسبه کنید در ادامه روی لینک زیر کلیک کنید.

سیستم امتیاز بندی کارت شانس آلمان

متقاضی برنامه کارت شانس آلمان باید بر اساس یکی سیستم امتیازبندی، امتیازات لازم را برای این برنامه مهاجرتی جمع آوری کند. باید حداقل 6 امتیاز به دست آورید.

· چهار امتیاز

– برای تأیید و معادل سازی یک مدرک تحصیلی خارجی (در برخی موارد ممکن است نیاز به تکمیل آموزش باشد).

– یا برای مجوز انجام یک شغل مقید (مثلاً مربی، پرستار یا مهندس.)

· سه امتیاز

– اگر حداقل پنج سال تجربه کاری (در هفت سال گذشته) داشته باشید و پیش از آن در کشور مبدأ خود یک دوره آموزشی دو ساله را تکمیل کرده باشید.

– یا اگر مهارت‌های خوب زبان آلمانی (سطح B2 GER) داشته باشید.

· دو امتیاز

– برای مهارت‌های کافی زبان آلمانی (سطح B1 GER).

– یا برای دو سال تجربه کاری در پنج سال گذشته، اگر پیش از آن یک دوره آموزشی را تکمیل کرده باشید.

– یا برای افرادی که سن آن‌ها بیشتر از ۳۵ سال نیست.

· یک امتیاز

– برای مهارت‌های کافی زبان آلمانی (سطح A2 GER).

–  اگر در پنج سال گذشته حداقل شش ماه در آلمان بوده‌اید (نه به عنوان توریست).

– چنانچه بین ۳۵ تا ۴۰ سال سن دارید.

– یا مهارت‌های بسیار خوب زبان انگلیسی (سطح C1 GER) داشته باشید.

– یا اگر مدرک شما مربوط به یک شغل کمبود نیرو باشد.

(نکته: فهرست مشاغل مورد نیاز کارت شانس آلمان را میتوانید در ادامه در مطلب لیست مشاغل بلوکارت آلمان بیابید که فقط مشاغل با شماره‌های ۱۳۲، ۱۳۳، ۱۳۴، ۲۱، ۲۲۱، ۲۲۲، ۲۲۵، ۲۲۶، ۲۳ یا ۲۵ به این مشاغل خاص تعلق دارند).

– یا اگر شریک زندگی شما شرایط کارت شانس را داشته باشد و شما به صورت مشترک درخواست کارت شانس بدهید.

مهم: حتی اگر شش امتیاز کسب کرده باشید، ممکن است ویزای ورود دریافت نکنید. زیرا تصمیم‌گیری در مورد صدور ویزای ورود بر عهده کنسولگری‌های مربوطه است.

حداقل مدرک زبان مورد نیاز برای لیست مشاغل کارت شانس

متقاضیانی که حرفه آنها در یکی از گروه های شغلی مذکور باشد، باید دارای مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی باشند. حداقل مدرک زبان مورد نیاز برای ورود به این پروسه مهاجرتی، مدرک زبان آلمانی در سطح A1 یا زبان انگلیسی در سطح B2 است. بدیهی است که هر چه سطح زبان آلمانی شما بالاتر باشد میتوانید امتیاز بیشتری از معیار زبان در سیستم امتیازبندی این پروسه به دست آورید.

علاوه بر این در نظر داشته باشید که هدف از پروسه مهاجرتی کارت شانس، جذب نیروی کار متخصص است. یعنی به شما فرصت داده خواهد شد تا به مدت زمان یک سال در کشور آلمان در جستجوی کار باشید و کار مورد نظر خود را بیابید. اینجاست که بحث زبان بسیار اهمیت پیدا میکند. درست است که حداقل سطح زبان آلمانی لازم برای ورود به این پروسه تحت لیست مشاغل کارت شانس، A1 اعلام شده است ولی متقاضی مهاجرت به آلمان از طریق این مسیر، باید در نظر داشته باشد که احتمال گرفتن قرارداد تمام وقت در آلمان با سطح زبان A1 یا A2 میتواند بسیار سخت باشد. پس بهتر است سطح زبان آلمانی خود را قبل از مهاجرت و ورود به این پروسه بهبود بخشید.

چگونه درخواست دهیم؟

چگونگی ثبت درخواست برای دریافت کارت شانس جهت مهاجرت کاری به آلمان از ژوئن 2024 به صورت دقیق اعلام شده است. شما باید مدارک خود را به صورت آنلاین جهت ارزیابی و دریافت امتیاز ارائه کنید. شما باید مدارک تحصیلی خود را به زبان آلمانی ترجمه رسمی کرده و پس از معادل سازی به همراه CV و پاسپورت بارگزاری نمایید. برای معادل سازی مدارک خود باید به سایت (anerkennung-in-deutschland) مراجعه کنید . شما باید تمکن مالی کارت شانس را برای زندگی در مدت زمان موقت (یکسال) در آلمان ارائه دهید میزان تمکن مالی معادل یک قرارداد پاره وقت (حداکثر 20 ساعت در هفته) اعلام شده است.
برای دریافت بهتر امتیاز بهتر است مدرک زبان آلمانی حداقل A2 یا B1 ارائه دهید. متقاضیانی که با ارائه مدارک، موفق به اخذ حداقل امتیاز لازم شوند، میتوانند کارت شانس برای مهاجرت به آلمان دریافت کرده و با ارائه آن به سفارت آلمان، ویزای خود را جهت مهاجرت کاری به آلمان در مدت زمان موقت (1 سال) دریافت کنند. . بدیهی است پس از اخذ موقعیت شغلی در آلمان و ارائه مدارک آن به اداره مهاجرت در آلمان، میتوانید اقامت کاری خود را دریافت کرده و پس از 3 تا 5 سال زندگی در آلمان، جهت شهروندی آلمان اقدام نمایید. متقاضیانی که حرفه آنها در لیست مشاغل کارت شانس قرار داشته باشد از شانس بهتری برای دریافت کارت شانس برخوردارند. 

· چگونه می‌توانم در حین جستجوی کار هزینه‌های زندگی خود را تأمین کنم؟

با داشتن کارت شانس آلمان، می‌توانید در طول اقامت خود در آلمان به مدت دو هفته به صورت آزمایشی کار کنید. اشتغال آزمایشی باید واجد شرایط و در راستای آموزش باشد. همچنین می‌توانید به مدت ۲۰ ساعت در هفته یک شغل نیمه‌وقت داشته باشید. با این روش می‌توانید هزینه‌های زندگی خود را تأمین کنید.

راه دیگر، استفاده از یک حساب مسدود شده است. در حساب مسدود شده باید برای هر ماهی که با کارت شانس در آلمان به دنبال کار هستید، حداقل ۱۰۲۷ یورو موجود باشد. این یعنی اینکه متقاضی ملزم به ارائه تمکن مالی به میزان 12324 یورو است. این پول تا زمان ورود شما به آلمان در حساب مسدود می‌ماند. یکی از ویژگی‌های خاص حساب مسدود شده این است که نمی‌توانید به صورت نامحدود پول برداشت یا انتقال دهید. می‌توانید حداکثر ۱۰۲۷ یورو در ماه برداشت کنید، مگر اینکه بیش از مبلغ مورد نیاز را واریز کرده باشید.

اگر خودتان پول کافی ندارید، یک شخص ثالث می‌تواند یک اظهارنامه تعهد برای شما ارائه دهد.

برای اقدام میتوانید با کارشناسان ما از طریق سایت وقت بگیرید.

·اگر پس از یک سال اقامت کار پیدا نکنم چه میشود؟

اگر پس از یک سال نتوانید یک اجازه اقامت کاری (بر اساس مواد ۱۸ تا ۲۱ بند ۴ قانون اقامت) دریافت کنید، اقامت شما تحت شرایط خاصی قابل تمدید است. برای این کار باید یک پیشنهاد برای یک شغل واجد شرایط داشته باشید که توسط آژانس فدرال کار تأیید شده باشد. در این صورت، می‌توانید کارت شانس را حداکثر تا دو سال دیگر تمدید کنید.

در این مدت باید شرایط لازم برای دریافت یک اجازه اقامت برای نیروی کار ماهر (بر اساس مواد ۱۸ و بعدی قانون اقامت) را فراهم کنید، مثلاً تجربه کاری کسب کنید. کارت شانس تمدیدی قابل تمدید نیست. در طول مدت کارت شانس تمدیدی، فقط مجاز به انجام کاری هستید که در اجازه کار شما ذکر شده است و نمی‌توانید به شغل نیمه وقت دیگری مشغول شوید (ماده ۲۰ الف بند ۵ جمله ۵ قانون اقامت).

·اگر پس از دو بار تمدید کارت شانس آلمان ، همچنان کار تمام وقت پیدا نکرده باشم چه میشود؟

پس از حداکثر تمدید کارت شانس، می‌توانید یک کارت شانس جدید را تنها پس از گذشت یک دوره معین درخواست کنید. باید بین انقضای کارت شانس قبلی و درخواست کارت شانس جدید حداقل به اندازه مدت زمان کارت شانس قبلی فاصله باشد. این بدان معنی است که باید در این مدت، یک نوع اجازه اقامت دیگر داشته باشید یا در خارج از کشور اقامت داشته باشید.

سوالات متداول در مورد کارت شانس

کارت شانس آلمان چیست؟

مزایای این برنامه مهاجرتی چیست؟

چگونه میتوانم برای کارت شانس آلمان درخواست دهم؟

از چه زمانی میتوانم برای این برنامه مهاجرتی درخواست دهم؟

چه فرصت‌های شغلی با کارت شانس آلمان دارم؟

چگونه می‌توانم اقامت شش ماهه قبلی خود در آلمان را اثبات کنم؟

آیا امکان پیوستن خانواده در چارچوب کارت شانس آلمان وجود دارد؟

مدت زمان لازم برای دریافت کارت شانس چقدر است؟

چه منابعی به عنوان تمکن مالی میتوان ارائه داد؟

آیا می‌توانم به عنوان دارنده کارت شانس آلمان در کشورهای دیگر اتحادیه اروپا کار کنم؟

چگونه می‌توانم با این برنامه مهاجرتی در آلمان زبان آلمانی یاد بگیرم؟

آیا می‌توان با کارت شانس در آلمان تحصیل کرد؟

مقایسه با نمونه‌‌های مشابه قبلی</strong></h3>

پیش از این، دولت آلمان ویزای جست‌وجوی کار را برای افراد متقاضی اشتغال در این کشور در نظر گرفته بود، اما شرایط دریافت «کارت شانس» آسان‌تر از این ویزا و البته زمان جست‌وجوی شغل هم طولانی‌تر است. در ویزای جست‌وجوی شغلی، فرد تنها اجازه داشت به مدت شش ماه در آلمان پی‌جوی شغل باشد و پس از آن هم تمدید آن امکان‌پذیر نبود.

در این ویزا مانند ویزای «کارت شانس» حداقل سطح تحصیلات فوق دیپلم در نظر گرفته شده بود و شرط داشتن مدرک زبان آلمانی هم وجود داشت، اما در ویزای «کارت شانس» فرد متقاضی می‌تواند مدرک زبان انگلیسی اعلام‌شده نیز ارائه کند.

همچنین در ویزای جست‌وجوی کار اجازۀ اشتغال به کار پاره‌وقت هفتگی در زمان جست‌وجوی شغل وجود نداشت.

لیست مشاغل کارت شانس آلمان در 33 گروه شغلی اعلام شد.

لیست مشاغل کارت شانس آۀمان بر اساس بند 18g (1) (2) (1) قانون اقامت (AufenthG) و بر اساس طبقه‌بندی استاندارد بین‌المللی مشاغل (ISCO-08) به شرح زیر اعلام شده است. نکته مهم این که این مشاغل جز مشاغل مورد نیاز کشور آلمان محسوب میشوند و از این رو به عنوان لیست مشاغل کارت شانس اعلام شده اند. افرادی که حرفه آنها در این لیست باشد از شانس ببیشتر برای دریافت کارت شانس و ویزای یکساله برای ورود به آلمان برخوردارند. لیست مشاغل کارت شانس در 33 گروه مختلف دسته بندی شده است. در ابتدا گروه های مختلف شغلی را بیان میکنیم و سپس به حرفه های موجود در هر گروه خواهیم پرداخت. گروه های شغلی کارت شانس عبارتند از:

<h3>لیست مشاغل کارت شانس بر اساس گروه های شغلی

<a href=”https://pars-melal.ir/”>ویزای کارت شانس آلمان

لیست مشاغل کارت شانس بر اساس گروه های شغلی به شرح زیر اعلام شده است. توجه داتشه باشید عناوین شغلی که در گروه ها با شماره‌های ۱۳۲، ۱۳۳، ۱۳۴، ۲۱، ۲۲۱، ۲۲۲، ۲۲۵، ۲۲۶، ۲۳ یا ۲۵ قرار بگیرند بر اساس سیستم امتیازبندی 1 امتیاز اضافه دریافت میکنند.

 • گروه 132: مدیران تولید، معدن، ساخت و ساز و توزیع

– 1321: مدیران تولید
 1322: مدیران معدن
 1323: مدیران ساخت و ساز
 1324: مدیران تامین، توزیع و مرتبط

 • گروه 133: مدیران خدمات فناوری اطلاعات و ارتباطات

 1330: مدیران خدمات فناوری اطلاعات و ارتباطات

 • گروه 134: مدیران خدمات حرفه‌ای

 1341: مدیران خدمات مراقبت از کودکان
 1342: مدیران خدمات بهداشتی
 1343: مدیران خدمات مراقبت از سالمندان
 1344: مدیران رفاه اجتماعی
 1345: مدیران شاخه‌های خدمات مالی و بیمه
 1349: مدیران خدمات حرفه‌ای که در جای دیگر طبقه‌بندی نشده‌اند

 • گروه 21: متخصصان علوم و مهندسی

 211: متخصصان علوم فیزیکی و زمین
 2111: فیزیکدانان و ستاره‌شناسان
 2112: هواشناسان
 2113: شیمی‌دانان
 2114: زمین‌شناسان و ژئوفیزیک‌دانان

 212: ریاضی‌دانان، آکچوئرها و آمارگیران
 2120: ریاضی‌دانان، آکچوئرها و آمارگیران

 213: متخصصان علوم زیستی
 2131: زیست‌شناسان، گیاه‌شناسان، جانورشناسان و متخصصان مرتبط
 2132: مشاوران کشاورزی، جنگلداری و ماهیگیری
 2133: متخصصان حفاظت از محیط زیست

 214: متخصصان مهندسی (به جز مهندسی الکترونیک)
 2141: مهندسان صنعتی و تولید
 2142: مهندسان عمران
 2143: مهندسان محیط زیست
 2144: مهندسان مکانیک
 2145: مهندسان شیمی
 2146: مهندسان معدن، متالورژی و مرتبط
 2149: متخصصان مهندسی که در جای دیگر طبقه‌بندی نشده‌اند.

 215: مهندسان الکتروتکنولوژی
 2151: مهندسان برق
 2152: مهندسان الکترونیک
 2153: مهندسان مخابرات

 216: معماران، طراحان، نقشه‌برداران و طراحان
 2161: معماران ساختمان
 2162: معماران منظر
 2163: طراحان محصول و لباس
 2164: برنامه‌ریزان شهر و ترافیک
 2165: نقشه‌برداران و کارتوگراف‌ها
 2166: طراحان گرافیک و چندرسانه‌ای

همان طور که میبینید گروه 21 به شش زیرگروه تقسیم بندی شده است. اما ادامه لیست مشاغل کارت شانس:

 • گروه 221: پزشکان

 2211: پزشکان عمومی
 2212: پزشکان متخصص

 • گروه 222: پرستاران و حرفه‌ای‌های مامایی

 2221: پرستاران حرفه‌ای
 2222: حرفه‌ای‌های مامایی

 • گروه 225: دامپزشکان

 2250: دامپزشکان

 • گروه 226: سایر متخصصان بهداشت

 2261: دندان‌پزشکان
 2262: داروسازان
 2263: متخصصان بهداشت و بهداشت محیط و شغلی
 2264: فیزیوتراپیست‌ها
 2265: متخصصان رژیم و تغذیه
 2266: شنوایی‌سنجان و گفتاردرمان‌گران
 2267: اپتومتریست‌ها و اپتیک‌دان‌های چشم
 2269: متخصصان بهداشت که در جای دیگر طبقه‌بندی نشده‌اند.

 • گروه 23: حرفه‌ای‌های آموزشی

 231: معلمان دانشگاه و آموزش عالی
 2310: معلمان دانشگاه و آموزش عالی

 232: معلمان آموزش حرفه‌ای
 2320: معلمان آموزش حرفه‌ای

 233: معلمان آموزش متوسطه
 2330: معلمان آموزش متوسطه

 234: معلمان مدرسه ابتدایی و آموزش ابتدایی
 2341: معلمان مدرسه ابتدایی
 2342: مربیان آموزش اولیه کودکان

 235: سایر حرفه‌ای‌های آموزشی
 2351: متخصصان روش‌های آموزشی
 2352: معلمان نیازهای ویژه
 2353: سایر معلمان زبان
 2354: سایر معلمان موسیقی
 2355: سایر معلمان هنر
 2356: مربیان فناوری اطلاعات
 2359: حرفه‌ای‌های آموزشی که در جای دیگر طبقه‌بندی نشده‌اند.

همان طور که میبینید گروه 23 نیز به پنج زیرگروه تقسیم بندی شده است. اما ادامه لیست مشاغل کارت شانس عبارت است از:

 • گروه 25: حرفه‌ای‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات

 251: توسعه‌دهندگان و تحلیل‌گران نرم‌افزار و برنامه‌های کاربردی
 2511: تحلیل‌گران سیستم‌ها
 2512: توسعه‌دهندگان نرم‌افزار
 2513: توسعه‌دهندگان وب و چندرسانه‌ای
 2514: برنامه‌نویسان کاربردها
 2519: توسعه‌دهندگان و تحلیل‌گران نرم‌افزار و برنامه‌های کاربردی که در جای دیگر طبقه‌بندی نشده‌اند.

 252: حرفه‌ای‌های پایگاه داده و شبکه
 2521: طراحان و مدیران پایگاه داده
 2522: مدیران سیستم‌ها
 2523: حرفه‌ای‌های شبکه رایانه‌ای
 2529: حرفه‌ای‌های پایگاه داده و شبکه که در جای دیگر طبقه‌بندی نشده‌اند.

همان طور که مشاهده میکنید گروه 25 که مجموعه شغلی متخصصان فناوری اطلاعات و ارتباطات است به دو زیرگروه تقسیم بندی شده است. توجه شما را به ادامه لیست مشاغل کارت شانس جلب میکنیم.

 • گروه 27: متخصصان حقوقی، اجتماعی و فرهنگی

 261: متخصصان حقوقی
 2611: وکلا
 2612: قاضیان
 2619: متخصصان حقوقی که در جای دیگر طبقه‌بندی نشده‌اند.

 262: کتابداران، بایگانان و متخصصان اطلاعات
 2621: کتابداران و بایگانان
 2622: متخصصان اطلاعات

 263: متخصصان علوم اجتماعی و مذهبی
 2631: اقتصاددانان
 2632: جامعه‌شناسان، انسان‌شناسان و متخصصان مرتبط
 2633: فیلسوفان، تاریخ‌دانان و متخصصان علوم سیاسی
 2634: روانشناسان
 2635: متخصصان علوم اجتماعی که در جای دیگر طبقه‌بندی نشده‌اند
 2636: روحانیون و متخصصان مرتبط

 264: نویسندگان و هنرمندان خلاق و نمایشی
 2641: نویسندگان و شاعران
 2642: روزنامه‌نگاران
 2643: نویسندگان فنی
 2644: مترجمان، مفسران و زبان‌شناسان
 2645: هنرمندان خلاق و نمایشی که در جای دیگر طبقه‌بندی نشده‌اند.

گروه 27 در لیست مشاغل کارت شانس به چهار زیرگروه تقسیم بندی شده است. اما ادامه لیست مشاغل کارت شانس:

 • گروه 31: تکنسین‌ها و دستیاران مرتبط با علم و مهندسی

 311: تکنسین‌های علم و مهندسی (به جز الکترونیک)
 3111: تکنسین‌های شیمی
 3112: تکنسین‌های زمین‌شناسی و ژئوفیزیک
 3113: تکنسین‌های معدن و متالورژی
 3114: تکنسین‌های ساختمان
 3115: نقشه‌برداران
 3116: تکنسین‌های ایمنی و بهداشت حرفه‌ای
 3117: تکنسین‌های مکانیک و ماشین‌سازی
 3118: تکنسین‌های مهندسی صنعتی
 3119: تکنسین‌های علم و مهندسی که در جای دیگر طبقه‌بندی نشده‌اند.

 312: تکنسین‌های الکترونیک و مخابرات
 3121: تکنسین‌های الکترونیک
 3122: تکنسین‌های مخابرات
 3123: تکنسین‌های تجهیزات پزشکی

 313: تکنسین‌های فرآیندهای صنعتی
 3131: تکنسین‌های فرآیندهای شیمیایی
 3132: تکنسین‌های فرآیندهای تولید انرژی
 3133: تکنسین‌های فرآیندهای صنایع غذایی
 3134: تکنسین‌های فرآیندهای ساخت فلزات
 3135: تکنسین‌های فرآیندهای صنعتی که در جای دیگر طبقه‌بندی نشده‌اند.

توجه داشته باشید که گروه 31 در لیست مشاغل کارت شانس به سه زیرگروه از مجموعه مشاغل تقسیم بندی شده است.

 • گروه 35: متخصصان خدمات مالی و اداری

 331: متخصصان خدمات مالی
 3311: ماموران مالیاتی
 3312: حسابداران و حسابرسان
 3313: ماموران مالی
 3314: متخصصان خدمات مالی که در جای دیگر طبقه‌بندی نشده‌اند.

 332: متخصصان فروش و بازاریابی
 3321: نمایندگان فروش بازرگانی
 3322: نمایندگان فروش پزشکی
 3323: نمایندگان فروش فناوری اطلاعات
 3324: نمایندگان فروش محصولات کشاورزی
 3325: نمایندگان فروش محصولات فنی
 3326: متخصصان بازاریابی
 3327: متخصصان تبلیغات
 3329: متخصصان فروش و بازاریابی که در جای دیگر طبقه‌بندی نشده‌اند.

 • گروه 41: کارکنان اداری

 411: دستیاران اداری
 4111: دستیاران اداری عمومی
 4112: دستیاران اجرایی
 4113: دستیاران اداری که در جای دیگر طبقه‌بندی نشده‌اند.

 • گروه 42: کارکنان خدمات مشتری

 422: کارکنان خدمات مشتری
 4221: کارمندان خدمات اطلاعات مشتری
 4222: کارمندان خدمات اطلاعات و ارتباطات مشتری
 4223: کارمندان خدمات اطلاعات و ارتباطات که در جای دیگر طبقه‌بندی نشده‌اند.

 • گروه 51: کارکنان خدمات شخصی

 511: کارکنان خدمات شخصی
 5111: پیشخدمت‌ها
 5112: سرآشپزها
 5113: متصدیان بار و رستوران
 5114: کارکنان خدمات شخصی که در جای دیگر طبقه‌بندی نشده‌اند.

 • گروه 52: فروشندگان و کارکنان فروشگاه

 521: فروشندگان
 5211: فروشندگان عمومی
 5212: فروشندگان تخصصی
 5213: فروشندگان محصولات غذایی
 5214: فروشندگان محصولات تکنولوژی
 5215: فروشندگان که در جای دیگر طبقه‌بندی نشده‌اند.

 • گروه 53: کارکنان خدمات شخصی، حفاظتی و کارکنان مرتبط

 531: کارکنان مراقبت از کودکان و کارکنان آموزشی
 5311: مربیان مهد کودک
 5312: کارکنان مراقبت از کودکان که در جای دیگر طبقه‌بندی نشده‌اند.

 532: دستیاران و مراقبان بهداشتی
 5321: دستیاران پرستاری
 5322: مراقبان سالمندان
 5323: دستیاران پزشکی
 5329: دستیاران و مراقبان بهداشتی که در جای دیگر طبقه‌بندی نشده‌اند.

مجموعه مشاغل گروه 53 نیز به دو زیرگروه تقسیم بندی شده است. اما 15 گروه پایانی در لیست مشاغل کارت شانس عبارتند از:

 • گروه 54: کارکنان حفاظتی

 541: نیروهای پلیس و سایر کارکنان حفاظتی
 5411: نیروهای پلیس
 5412: بازرسان و نگهبانان
 5413: کارکنان حفاظت خصوصی
 5414: آتش‌نشانان
 5419: کارکنان حفاظتی که در جای دیگر طبقه‌بندی نشده‌اند.

 • گروه 61: کشاورزان، جنگلداری و ماهیگیری

 611: کشاورزان و کارگران مزرعه
 6111: کشاورزان
 6112: کارگران مزرعه
 6113: متخصصان باغبانی
 6114: پرورش‌دهندگان گل و گیاه
 6115: پرورش‌دهندگان حیوانات
 6119: کشاورزان و کارگران مزرعه که در جای دیگر طبقه‌بندی نشده‌اند.

 612: جنگلبانان و کارگران جنگل
 6121: جنگلبانان
 6122: کارگران جنگل

 613: ماهیگیران و پرورش‌دهندگان ماهی
 6131: ماهیگیران
 6132: پرورش‌دهندگان ماهی

توجه دارید که مجموعه مشاغل گروه 61 به سه زیرگروه تقسیم بندی شده است. اما ادامه لیست مشاغل کارت شانس آلمان:

 • گروه 71: کارگران ماهر صنعت ساختمان و مرتبط

 711: کارگران ساخت و ساز
 7111: کارگران بنایی
 7112: کارگران سقف‌سازی
 7113: کارگران کف‌سازی
 7114: کارگران سرامیک‌کاری و کاشی‌کاری
 7115: کارگران نصب و تعمیر تاسیسات گرمایشی و سرمایشی
 7119: کارگران ساخت و ساز که در جای دیگر طبقه‌بندی نشده‌اند.

 712: کارگران سازه‌های چوبی
 7121: نجاران
 7122: درودگران و سازندگان کابینت
 7123: نصب‌کنندگان کف‌پوش چوبی
 7124: کارگران چوبی که در جای دیگر طبقه‌بندی نشده‌اند.

گروه 71 در لیست مشاغل کارت شانس که مشاغل مرتبط با صنعت ساختمان سازی را در خود جای داده است به دو زیرگروه تقسیم بندی شده است.

 • گروه 72: کارگران فلزکاری، مکانیک و مرتبط

 721: کارگران فلزکاری
 7211: آهنگران و قالب‌سازان
 7212: جوشکاران و برشکاران
 7213: نصب‌کنندگان سازه‌های فلزی
 7214: ماشین‌کاران و تراشکاران
 7215: کارگران ریخته‌گری
 7219: کارگران فلزکاری که در جای دیگر طبقه‌بندی نشده‌اند.

 722: کارگران مکانیک
 7221: مکانیک خودرو
 7222: مکانیک ماشین‌آلات سنگین
 7223: مکانیک تجهیزات کشاورزی و صنعتی
 7224: مکانیک ابزار دقیق
 7229: کارگران مکانیک که در جای دیگر طبقه‌بندی نشده‌اند.

گروه 72 در لیست مشاغل کارت شانس که مشاغل مرتبط با مکانیک و فلزکاری را در خود جای داده است به دو زیرگروه تقسیم بندی شده است.

 • گروه 73: کارگران الکترونیک و برق

 731: کارگران الکترونیک و برق
 7311: برق‌کاران ساختمان
 7312: برق‌کاران صنعتی
 7313: تکنسین‌های الکترونیک
 7314: نصابان سیستم‌های مخابراتی
 7315: نصابان سیستم‌های هشدار و ایمنی
 7319: کارگران الکترونیک و برق که در جای دیگر طبقه‌بندی نشده‌اند.

 • گروه 74: حرفه‌های صنایع دستی و مرتبط

 741: کارگران صنایع دستی غذایی و مرتبط
 7411: نانوایان و شیرینی‌پزان
 7412: قصابان و فرآوری‌کنندگان گوشت
 7413: ماهی‌فروشان و فرآوری‌کنندگان ماهی
 7414: تولیدکنندگان و فرآوری‌کنندگان محصولات لبنی
 7415: کارگران صنایع دستی غذایی که در جای دیگر طبقه‌بندی نشده‌اند.

 742: کارگران صنایع دستی پوشاک و مرتبط
 7421: خیاطان و دوزندگان
 7422: کارگران کفش و چرم
 7423: کارگران نساجی
 7424: کارگران صنایع دستی پوشاک که در جای دیگر طبقه‌بندی نشده‌اند.

گروه 74 در لیست مشاغل کارت شانس که مشاغل مرتبط با صنایع دستی را در خود جای داده است به دو زیرگروه تقسیم بندی شده است.

 • گروه 75: کارگران چاپ، تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات

 751: کارگران چاپ
 7511: چاپگران
 7512: صحافان
 7513: تکنسین‌های پیش از چاپ
 7514: کارگران چاپ که در جای دیگر طبقه‌بندی نشده‌اند.

 752: کارگران تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات
 7521: تکنسین‌های کامپیوتر
 7522: تکنسین‌های شبکه
 7523: تکنسین‌های ارتباطات
 7524: کارگران تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات که در جای دیگر طبقه‌بندی نشده‌اند.

 • گروه 81: اپراتورهای دستگاه‌ها و ماشین‌آلات صنعتی

 811: اپراتورهای دستگاه‌های معدن و حفاری
 8111: اپراتورهای دستگاه‌های حفاری
 8112: اپراتورهای دستگاه‌های معدن
 8113: اپراتورهای دستگاه‌های حفاری نفت و گاز
 8114: اپراتورهای دستگاه‌های حفاری و معدن که در جای دیگر طبقه‌بندی نشده‌اند.

 812: اپراتورهای دستگاه‌های فرآوری و تولید
 8121: اپراتورهای دستگاه‌های فرآوری فلزات
 8122: اپراتورهای دستگاه‌های فرآوری پلاستیک
 8123: اپراتورهای دستگاه‌های فرآوری شیمیایی
 8124: اپراتورهای دستگاه‌های تولید مواد غذایی
 8125: اپراتورهای دستگاه‌های فرآوری و تولید که در جای دیگر طبقه‌بندی نشده‌اند.

 • گروه 83: رانندگان و اپراتورهای دستگاه‌های متحرک

 831: رانندگان وسایل نقلیه موتوری
 8311: رانندگان اتوبوس
 8312: رانندگان کامیون
 8313: رانندگان تاکسی
 8314: رانندگان وسایل نقلیه موتوری که در جای دیگر طبقه‌بندی نشده‌اند.

 832: اپراتورهای وسایل نقلیه کشاورزی و صنعتی
 8321: اپراتورهای تراکتور
 8322: اپراتورهای وسایل نقلیه ساخت و ساز
 8323: اپراتورهای وسایل نقلیه صنعتی
 8324: اپراتورهای وسایل نقلیه کشاورزی و صنعتی که در جای دیگر طبقه‌بندی نشده‌اند.

همان طور که میبینید گروه های  75، 81 و 83 نیز در لیست مشاغل کارت شانس به دو زیرگروه تقسیم بندی شده اند.

 • گروه 91: کارگران ساده صنایع

 911: کارگران ساده تولیدی
 9111: کارگران ساده صنایع فلزی
 9112: کارگران ساده صنایع شیمیایی
 9113: کارگران ساده صنایع غذایی
 9114: کارگران ساده صنایع پلاستیک و لاستیک
 9115: کارگران ساده صنایع تولیدی که در جای دیگر طبقه‌بندی نشده‌اند.

 • گروه 92: کارگران ساده خدماتی

 921: کارگران ساده کشاورزی، جنگلداری و ماهیگیری
 9211: کارگران ساده کشاورزی
 9212: کارگران ساده جنگلداری
 9213: کارگران ساده ماهیگیری
 9214: کارگران ساده خدماتی که در جای دیگر طبقه‌بندی نشده‌اند.

 • گروه 93: کارگران ساده ساختمانی

 931: کارگران ساده ساختمانی
 9311: کارگران ساده ساختمانی
 9312: کارگران ساده حفاری و تخریب
 9313: کارگران ساده نصب و تعمیر تاسیسات
 9319: کارگران ساده ساختمانی که در جای دیگر طبقه‌بندی نشده‌اند.

و اما سه گروه پایانی در لیست مشاغل کارت شانس عبارتند از:

 • گروه 94: کارگران ساده حمل و نقل و انبارداری

 941: کارگران ساده حمل و نقل
 9411: کارگران ساده باربری
 9412: کارگران ساده باربری هوایی
 9413: کارگران ساده حمل و نقل ریلی
 9419: کارگران ساده حمل و نقل که در جای دیگر طبقه‌بندی نشده‌اند.

 942: کارگران ساده انبارداری
 9421: کارگران ساده انبارداری
 9422: کارگران ساده بسته‌بندی
 9423: کارگران ساده مرتب‌سازی و بسته‌بندی محصولات
 9424: کارگران ساده انبارداری که در جای دیگر طبقه‌بندی نشده‌اند.

 • گروه 95: کارگران ساده خدمات شخصی

 951: کارگران ساده خدمات شخصی
 9511: کارگران ساده خدمات نظافت
 9512: کارگران ساده خدمات رختشویی
 9513: کارگران ساده خدمات آشپزی
 9514: کارگران ساده خدمات مهمان‌داری
 9515: کارگران ساده خدمات شخصی که در جای دیگر طبقه‌بندی نشده‌اند.

 • گروه 96: کارگران ساده فروش

 961: کارگران ساده فروش
 9611: کارگران ساده فروشگاهی
 9612: کارگران ساده غرفه‌داری و بازار
 9613: کارگران ساده فروش مواد غذایی
 9614: کارگران ساده فروش محصولات غیر غذایی
 9615: کارگران ساده فروش که در جای دیگر طبقه‌بندی نشده‌اند.

این فهرست شامل تمامی مشاغل و گروه‌هایی است که در آلمان به عنوان مشاغل کمبود شناخته می‌شوند و به منظور فراهم کردن اطلاعات جامع برای کارگران ماهر و کارفرمایان در مورد مقررات جدید قانون مهاجرت کاری تدوین شده است. آگاهی از عناوین شغلی مشخص مشاغل کمبود برای فرآیند درخواست سیستم امتیازدهی برای کارت شانس (Chancenkarte) بسیار اهمیت دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

https://www.aparat.com/ASA.ir

مجموعه آموزشی و کاریابی آسا (ASA)

2 دیدگاه

 1. سید احمد نورزاده
  25 خرداد 1403

  سلام عرض احترام بنده سیداحمد نورزاده هستم متولد ایران فارغ‌التحصیل رشته پرستاری و تقدیرنامه ازبیمارستان ازبخش سوختگی وجراحی پلاستیک و۸سال سابقه کار و ازشما تقاضا دارم دراین زمینه همکاری لازم نمایید ممنون میشم

  • عرفانه
   26 خرداد 1403

   سلام وقت بخیربله میتونید با ما از طریق راه های معرفی شده در تماس باشید تا بتونیم دقیق تر راهنمایی تون کنیم

ارسال دیدگاه

enemad-logo
Click to listen highlighted text!